ƒσяυм-ül gєηçℓιk
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ƒσяυм-ül gєηçℓιk

Gençlik Foumları

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

FİZİĞİMİZ

3 posters
YazarMesaj
drummer
Misafir

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 29, 2007 2:15 pm

Fizik veya Doğabilim, (Yunanca φυσικός (physikos): doğal, φύσις (doğa): Doğa) enerji ve maddenin etkileşimini inceleyen bilim dalıdır

Fizik değişimin incelenmesi demektir. Fiziğin çoğu alanı, durağan (statik) olanla değil, devinenle (dinamik olanla) ilgilenir. Fiziğin amacı evrendeki "gözlenebilir" niceliklerin (enerji, momentum, açısal momentum, spin vs.) "nasıl" değiştiğini anlamaktır. "Niye" değiştiğini sorgulamak çoğunlukla felsefenin metafizik dalı veya teoloji'nin işidir.

Fiziğin evinimi anlatmak için, temel fizik kuramlarının formulasyonunda kullandığı temel araçlar Diferansiyel denklemler ve İntegro-diferansiyal denklemler olarak sıralanabilir. Hatta çoğu temel fizik kuramı sadece diferensiyal denklemler kullanarak formule edilmiştir. (örn. Newton yasaları, Maxwell denklemleri, Einstein denklemleri, Kuantum Fiziği ya da Schrödinger deFizik araştırmaları genellikle Kuramsal fizik ve Deneysel fizik olarak ikiye ayrılır. Bu iki alandaki araştırmalar ise temel ya da uygulamalı araştırmalar şeklinde ayrılır.

Kuramsal fizik, evrenin yasalarını deneysel fiziğin gözlemlerini kullanarak açıklamaya çalışır. Deneysel fizik, önerilen kuramlardan hangisinin doğru olduğuna karar vermek için tasarlanan deneyleri gerçekleştirir. Deneysel fizik sıklıkla, hiçbir kuramı olmayan yepyeni doğa olayları da keşfeder: Elektromanyetizma ve Radyoaktivite bu şekilde keşf edilmiştir. Fiziğin yeni alanları çoğunlukla deneylerde gözlenen çelişkili ya da açıklanamayan fenomenlere yanıt olarak geliştirilir. Fiziğin yeni alanları bazen, deneysel olarak doğrulanmadan önce, tamamiyle kuramsal olarak ortaya atılır (örneğin Görelilik kuramı ya da son zamanda önerilen yeni kuramlardan M-Kuramı gibi..)

Temel araştırmalar, yasaların pratikteki anlaşılabilirliği üzerinde yoğunlaşırken, uygulamalı fizik, adının da belirttiği gibi, varolan bilgiyi karmaşık sistemleri çözümlemek üzere pratik hayatta, ekonomide ya da başka fizik araştırmalarında kullanmaya gayret eder. Hem temel araştırmaların hem de uygulamalı araştırmaların kuramsal ve deneysel yönleri bulunur. Örneğin uygulamalı fiziğin çok verimli bir alanı Katı hal fiziğidir. Bu alanda araştırmacılar, kuantum mekaniğinin ve elektromanyetizmanın temel yasalarına dayanarak, katı cisimleri oluşturan atomların davranışlarını çözümlemeye çalışır.

Fizik araştırmalarındaki gelenek ve kültür kuramsal araştırmaları özelleşme/uzmanlaşma olarak kabul etmesi nedeniyle diğer bilimlerden ayrılır. Biyoloji ve Kimya'da da kuramsal araştırmacılar bulunmasına karşın en başarılı kuramsal araştırmacılar aynı zamanda deneysel araştırmacı olmuştur ve bu bilimlerde salt kuramsal araştırmacılara karşı (bazen aleni olarak) büyük ön yargılar
nklemi, Dirac denklemiMadde Antimadde Temel parçacık Bozon Fermiyon

Simetri Hareket Korunum yasası (fizik) Kütle Enerji Momentum Açısal momentum Spin

Zaman Uzay Boyut Uzayzaman Uzunluk Hız Kuvvet Tork basınç

Dalga Dalga fonksiyonu Kuantum içiçeliği Harmonik salınıcı Manyetizma Elektrik Elektromanyetik ışın Sıcaklık Entropi Fiziksel bilgi Vakum enerjisi Sıfır noktası enerjisi

Faz geçileri Kritik fenomenler Kendi kendini örgütleme Ani simetri bozulması Süper iletkenlik Süper akışkanlık Kuantum fazı geçişleri
Rap_Man_C_Man
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
Rap_Man_C_Man

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 29, 2007 7:25 pm

salla fizigi ya liseye gelince nefret edenleriniz olucak bnm gibi Very Happy kirilma indisiymisde Very Happy
aslinda kolay ya Very Happy
7ender
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
7ender

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimeÇarş. Ağus. 29, 2007 10:07 pm

akıncım saolda böle okunmucak şeyler yazma yaws
http://veliceylanveli.spaces.live
Rap_Man_C_Man
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
Rap_Man_C_Man

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2007 10:25 am

laf olsun torba dolsun misali Very Happy
7ender
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
7ender

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2007 10:41 am

hyr bi paylaşım yapıo saolsunda hiç yanıt felan yok
MeRVe-1
Moderatör
Moderatör
MeRVe-1

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2007 2:12 pm

evet akın öldün kaldın mı..pirat pirat güsel paylaşım saol (( çaktırmayın ben fizii hiç sefmem ))afro afro
Rap_Man_C_Man
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
Rap_Man_C_Man

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimePerş. Ağus. 30, 2007 4:33 pm

bendensin Very Happy
7ender
ѕιтє тαηяιѕι
ѕιтє тαηяιѕι
7ender

FİZİĞİMİZ Empty
MesajKonu: Geri: FİZİĞİMİZ   FİZİĞİMİZ Icon_minitimeCuma Ağus. 31, 2007 7:19 pm

tmm kesin artık

FİZİĞİMİZ
1 sayfadaki 1 sayfası